Neurolog

Zdarza się, że z dnia na dzień zaczynamy odczuwać znaczne dolegliwości natury neurologicznej. Powodem takiego stanu rzeczy, jest wpływ wielu czynników, które w pewnym okresie czasu powodują ciężkie schorzenia. Nikt, kto ma na sercu własne zdrowie, nie lekceważy takich objawów. Być może, jest to oznaka poważnej choroby. Zlekceważenie objawów w takim momencie, oznacza szybkie pogorszenie stanu chorego. Dlatego warto odwiedzić gabinet neurologiczny, w celu sprawdzenia czy dane objawy nie oznaczają poważnego schorzenia.

A czym właściwie zajmuje się neurolog? Domeną lekarza o tej specjalności, są choroby związane z układem nerwowym (zarówno ośrodkowym jak i obwodowym). Do neurologów, najczęściej trafiają pacjenci z takimi schorzeniami jak:

– zapalenie opon mózgowych
– zaburzenia naczyniowe
– problemy ze słuchem i wzrokiem
– zaburzenia równowagi

Powyżej wspomniane są tylko dosyć poważne przypadłości, ale nie można lekceważyć przewlekłych bólów głowy czy kłopotów ze snem, ponieważ często są efektem złego działania systemu nerwowego.

Określenie stanu chorego bywa trudne. Bierze się bowiem pod uwagę, takie detale jak stan fizyczny pacjenta, odruchy, ruchomość stawów, sposób chodu i mowy a także poddaje się badaniu dna oka. Przeprowadza się też test tzw. wyższych czynności korowych. Ocenia się w nim, m.in.: mowę, orientację, pamięć a także umiejętności czytania, pisania i liczenia. Wydaje się, że to nie potrzebne, jednak dobrzy lekarze potrafią dużo zdziałać na tej podstawie.

Jak wybrać solidnego neurologa? Wbrew pozorom, nie jest to duży kłopot. Dużo informacji da nam sieć. W wyszukiwarce wystarczy umieścić frazę ‘ neurolog Warszawa’, a po ułamku sekundy otrzymamy ogromną ilość wyników, wśród których znajdziemy strony opiniujące lekarzy. Informacje można uzyskać także od rodziny czy znajomych, lecz nie zawsze chętnie o tym mówimy. Jednak nawet najlepszy specjalista nie zrobi wiele, jeżeli nie będzie miał dostępu do dobrej jakości sprzętu. Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa to absolutnie konieczne badania, jednak nie każda placówka dysponuje potrzebnym oprzyrządowaniem. Sytuacja ta ulega poprawie, gdyż powstaje coraz więcej prywatnych placówek. Jeżeli podpiszą one kontrakty z NFZ, to badania na nowoczesnym sprzęcie będą finansowane ze składek zdrowotnych, a nie naszej prywatnej kieszeni.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *