Psychoterapia depresji

Psychoterapia depresji

leczenie depresjiLeczenie farmakologiczne to nie jedyny sposób na leczenie depresji. Oprócz metod naturalnych takich jak zwiększenie dawki ruchu na co dzień czy zmiana diety na zdrowszą, w walce z tą chorobą bardzo skutecznie pomaga także psychoterapia. Według naukowców najlepsze efekty daje terapia poznawcza, inaczej zwana kognitywną. Bardzo często okazuje się także, że psychoterapia daje lepsze efekty niż zażywanie leków. Najlepszą drogą jest jednak połączenie jednego i drugiego. Daje to bowiem długotrwałe rezultaty, a psychoterapia o wiele lepiej niż leki zapobiega nawrotom choroby.

Psychoterapia poznawcza

Kognitywna terapia jest ponoć najskuteczniejsza w leczeniu depresji. Polega ona na oduczaniu negatywnych i niszczących wzorców zachowań. Dzięki niej chory uczy się nowego pojmowania świata, a także nowego sposobu reagowania na zaistniałe sytuacje. Dzięki temu obce stają mu się wypaczone i negatywne sposoby reagowania na codzienność. Terapia ta jest ukierunkowana na eliminowanie dysfunkcyjnych sposobów myślenia. Występuje ono najczęściej u osób z rodzin alkoholików, dysfunkcyjnych i tych w których obecna była przemoc.

Psychoterapia behawioralna

Zazwyczaj stosuje się ją w parze z psychoterapią poznawczą. Terapia behawioralna podobnie jak kognitywna uczy nowych wzorców zachowań i oducza wszystkich negatywnych sposobów reagowania na świat i otoczenie. Zakłada się, że większość mało pozytywnych wzorców nabywanych jest w okresie dzieciństwa. Również obecność takich zachowań najczęstsza jest u osób z rodzin dysfunkcyjnych, także tych w których obecne było molestowanie seksualne. Takie przeżycia bardzo często prowadzą do powstania depresji.

Psychoterapia psychodynamiczna

Zwana inaczej analityczną. Jej celem jest poznanie przez pacjenta wszystkich przeżyć, które ma ochotę wyprzeć ze swojej świadomości. Polega ona na wgłębianiu się we wszystkie wspomnienia, ich analizę, a następnie w pełni świadome pogodzenie się z nimi. Jej celem jest także wykorzenienie wszystkich tych psychicznych odczuć, które nie mają logicznych podstaw. W skrócie polega więc na zdobyciu nowego podejścia do świata na podstawie mądrze uzasadnionych przeżyć. W depresji bowiem częste jest pojmowanie świata w sposób przekłamany.

Uzasadnienie psychoterapii

Te trzy rodzaje psychoterapii są najczęściej stosowane w leczeniu depresji. Chory bowiem ma niespójne podejście do świata, postrzega wszystko w czarnych barwach, nieobce jest mu także negatywne podejście. Dzięki psychoterapii wszystkie szkodliwe dla chorego przekonania i zachowania można wyleczyć i wykorzenić w sposób profesjonalny i łagodny. Właśnie dlatego psychoterapia może dać o wiele lepsze efekty niż leczenie farmakologiczne. Stosowanie leków działa bowiem jedynie doraźnie i żadne z nich nie są w stanie wyleczyć prawdziwych i głębokich problemów, które prowadzą do choroby. Problemy psychiczne i emocjonalne można zażegnać jedynie dzięki analizie i kompleksowemu podejściu. Leki mogą pokonać problemy somatyczne takie jak bezsenność czy brak apetytu, ale do całkowitego wyleczenia depresji niezbędna jest terapia.

opracowano na podstawie: NZOZ Medox leczenie depresji: https://medox.org.pl/leczenie-depresji/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *