Selincro – preparat nalmefenu

Na ten lek środowiska związane z terapią uzależnień i pacjenci uzależnieni od alkoholu czekali od lat. Pierwsze przecieki przychodzące z badań klinicznych były ciekawe i zapowiadały nowe skuteczne narzędzie dobrze wpisujące się w nowoczesny nurt redukcji szkód wynikających z uzależnienia. Od dawna wiadomo, ze psychoterapia osiągnęła już maksimum swojej skuteczności na poziomie ok. 7% w leczeniu choroby alkoholowej. Duża grupa pacjentów pomimo starań nie utrzymuje abstynencji. W związku z tym szukano rozwiązań mających na celu znaczną redukcję dawek spożywanego alkoholu, dni ciężkiego picia oraz wynikających z nich powikłań zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych.

Selincro to preparat nalmefenu, który opracowała duńska firma Lundbeck. Od lat wprowadza ona na rynek nowe leki z kręgu psychiatrii. Warto wspomnieć iż Duńczycy w latach czterdziestych zarejestrowani Disulfiram (popularny Esperal czy Anticol). Nowy lek został już dopuszczony do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej. Zarejestrowany jest do celu redukcji spożycia alkoholu u pacjentów uzależnionych. Kwalifikowani pacjenci powinni prowadzić dzienniczek dawek pitego alkoholu przez dwa tygodnie przed wdrożeniem leczenia. Wykonane badania wskazują na redukcje z kilkudziesięciu do kilkunastu gramów czystego alkoholu na dobę. Leku nie wolno podawać pacjentom wymagającym detoksykacji lub uzależnionym od opiatów.

Jak działa Selincro:

udowodnione działanie kliniczne polega na redukcji odczuwania przyjemności w trakcie spożycia alkoholu przez osoby uzależnione. Koniecznie należy tu wspomnieć, ze pacjenci ci odczują euforię związaną z picie w skali zwielokrotnionej w stosunku do osób zdrowych.
bardzo prawdopodobne jest również działanie blokujące receptory opiatowe typu kappa odpowiedzialne za przykre reakcje związane z działaniem alkoholu. Domniemany, że są one odpowiedzialne za dysforie, złe samopoczucie i kontynuowanie ciągów alkoholowych. Więc Sylincro prawdopodobnie może zapobiegać występowaniu ciągów.
Wnioskując pośrednio z działania Naltrexonu, leku o bardzo podobnym mechanizmie działania, możemy domniemać, ze Nalmefen będzie tez redukował „apetyt” na alkohol, przymus picia i głody alkoholu etylowego.

Z naszych pierwszych ustaleń Nalmefen będzie sprzedawany w opakowaniach zwierających 14 tabletek, stosuje się go co dwa dni lub w dni oczekiwanego picia. Cena Selincro jaką udało nam się ustalić to ok. 280 PLN za opakowanie (kuracja wystarczająca minimum na miesiąc). Lek jest wydawany tylko za ordynacją lekarską, na receptę.

Na pewno będziemy monitorować recenzje leku, opinie pacjentów i lekarzy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *