Alkoholizm w Polsce

Jeśli chodzi o ilość spożywanego alkoholu w Europie, to Polacy zajmują czołowe miejsce w rankingu. Średnia dla krajów europejskich to 12,45 litra. W zasięgu globalnym, to zaledwie 6,13 litra. Statystyczny Polak natomiast rocznie wypija 10,85 litra czystego alkoholu. Z powodu łatwego dostępu do alkoholu, jak i bardzo szerokiego wyboru dostępnych trunków, po napoje wyskokowe sięga coraz więcej osób. Problem alkoholowy nie dotyczy już tylko marginesu społecznego, ale cały przekrój społeczeństwa.

Coraz częściej kobiety i młodzież

Alkohol to nie tylko wódka, która nie zawsze zachwyca swoim smakiem, ale również wykwintne wina, orzeźwiające piwa i kolorowe drinki. To właśnie głównie walory smakowe innych alkoholi wpłynęły na powiększenie się liczby kobiet i nastolatków po napoje wyskokowe. Zwłaszcza młode kobiety (do 35 roku życia) coraz częściej upijają się bardziej wyrafinowanymi alkoholami, jednak ich stan upojenia jest nadzwyczaj pospolity i nie ma nic wspólnego z wykwintnością. Coraz częściej po alkohol sięgają osoby wykształcone, odnoszące sukcesy zawodowe w życiu, zajmujące kierownicze stanowiska. Młodzież również chętnie się upija (z większej mierze chłopcy niż dziewczynki).

Cieszyć może fakt, że wzrasta świadome planowanie dziecka i coraz mniej kobiet w ciąży pije alkohol, a przynajmniej mniej kobiet oficjalnie się do tego przyznaje.

Średnio w roku do zatrucia alkoholem dochodzi 1700 razy. Mniej więcej tyle samo odnotowuje się przypadków śmierci, wskutek chorób wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu. Aż 20% zgonów wśród osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia ma związek z alkoholem.

Polak najchętniej sięga po piwo, w drugiej kolejności po wódkę, samogon i whisky. Tylko 9% Polaków wybiera wino.

Polska co roku wydaje 15,23 mld euro na pokrywanie społecznych skutków nadużywania alkoholu. Picie prowadzi często do śmierci, problemów ze zdrowiem, utraty pracy, przyczynia się również do wzrostu przestępczości. Alkoholizm jest chorobą, którą należy leczyć.

Ciekawy artykuł na ten temat znajdziesz na portalu rzeszowska24.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *