Zespół Otella

W tym artykule postaram się opisać bliżej zespół Otella który to jest jedną z psychoz poalkoholowych. Z tego też powodu warto wspomnieć o tym u kogo one występują. Po pierwsze występuje one u alkoholików oraz u osób które są w stanie upojenia alkoholowego. Objawia się ona zazwyczaj różnego rodzaju urojeniami, wśród których dominują urojenia zdrady – niewiary partnerskiej. Dlatego też jest to tak niebezpieczny stan, ponieważ pacjent jest w ciągłym lęku co bezpośrednio może doprowadzić do tragedii.

Zespół Otella stanowi jedno z psychiatrycznych powikłań alkoholizmu. Ogarnięta nim osoba widzi w tym przypadku spisek oraz romans w każdym miejscu. Same dowody takiego stanu rzeczy są także mało wystarczające bądź też po prostu absurdalne. U alkoholików taki stan może się pogarszać bądź też ulegać stopniowej remisji która to w dużej mierze pomaga pacjentom żyć z tym problemem. Początkowa faza jest dość łagodna co w dużej mierze sprzyja rozwojowi choroby ponieważ świadczy jedynie o problemach z zazdrością. Jednakże jednostka chorobowa z dnia na dzień się rozwija co w dużej mierze wpływa na stosunki pomiędzy osobami. Dlatego niebezpieczne jest to, gdyż na samym początku rozwija się pod peleryną zazdrości a kończy się na brutalnych wymuszeniach dowodów zdrady. W tym wypadku pacjent podejrzewa swoją żonę/ partnerkę o wszelkiej maści matactwa. Z tego też punktu jest to poważna choroba która bardzo rzadko jest leczona. W krańcowych fazach dochodzi do całkowitego owładnięcia danej osoby przez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy jej partner ją zdradza.

Dlaczego ta choroba jest tak groźna?

Jest ona tak groźna gdyż w tym wypadku pacjent wykazuje bardzo duże zainteresowanie sprawą oraz zaniedbuje samego siebie, gdyż cały swój wolny czas poświęca na śledzenie bądź pilnowanie danej osoby. W ten sposób zabezpiecza się on przed rzekomymi zdradami partnera. Moim zdaniem może doprowadzić to do poważnych problemów życiowych oraz zaniedbania swojej kariery. Jednakże warto w tym wypadku odróżnić zwykłą zdradę od tej choroby ponieważ ma to bardzo duże znaczenie dla dobra sprawy. W pierwszej mierze pragnę wspomnieć słów kilka o odpowiednim nastawieniu, gdyż zazwyczaj zazdrość a zespół Otella to dwie różne kwestie. Aby to sprawdzić wystarczy przyznać się do winy. W przypadku zwykłej zazdrości partner zazwyczaj zerwie z nami bądź też będzie żądał wyjaśnień. Jednak w sytuacji choroby, chory nie będzie się interesował tym zdarzeniem tylko będzie żądał coraz to nowych dowodów. Z tego też punktu pragnę podkreślić jak duże znaczenie ma ta choroba na nasze normalne i zwykłe życie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *