Zespół Otella

mózg alkoholikaW tym artykule postaram się opisać bliżej zespół Otella który to jest jedną z psychoz poalkoholowych. Z tego też powodu warto wspomnieć o tym u kogo one występują. Po pierwsze występuje one u alkoholików oraz u osób które są w stanie upojenia alkoholowego. Objawia się ona zazwyczaj różnego rodzaju urojeniami, wśród których dominują urojenia zdrady – niewiary partnerskiej. Dlatego też jest to tak niebezpieczny stan, ponieważ pacjent jest w ciągłym lęku co bezpośrednio może doprowadzić do tragedii.

Zespół Otella stanowi jedno z psychiatrycznych powikłań alkoholizmu. Ogarnięta nim  osoba widzi w tym przypadku spisek oraz romans w każdym miejscu. Same dowody takiego stanu rzeczy są także mało wystarczające bądź też po prostu absurdalne. U alkoholików taki stan może się pogarszać bądź też ulegać stopniowej remisji która to w dużej mierze pomaga pacjentom żyć z tym problemem. Początkowa faza jest dość łagodna co w dużej mierze sprzyja rozwojowi choroby ponieważ świadczy jedynie o problemach z zazdrością. Jednakże jednostka chorobowa z dnia na dzień się rozwija co w dużej mierze wpływa na stosunki pomiędzy osobami. Dlatego niebezpieczne jest to, gdyż na samym początku rozwija się pod peleryną zazdrości a kończy się na brutalnych wymuszeniach dowodów zdrady. W tym wypadku pacjent podejrzewa swoją żonę/ partnerkę o wszelkiej maści matactwa. Z tego też punktu jest to poważna choroba która bardzo rzadko jest leczona. W krańcowych fazach dochodzi do całkowitego owładnięcia danej osoby przez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy jej partner ją zdradza.

Dlaczego ta choroba jest tak groźna?

Jest ona tak groźna gdyż w tym wypadku pacjent wykazuje bardzo duże zainteresowanie sprawą oraz zaniedbuje samego siebie,  gdyż cały swój wolny czas poświęca na śledzenie bądź pilnowanie danej osoby. W ten sposób zabezpiecza się on przed rzekomymi zdradami partnera. Moim zdaniem może doprowadzić to do poważnych problemów życiowych oraz zaniedbania swojej kariery. Jednakże warto w tym wypadku odróżnić zwykłą zdradę od tej choroby ponieważ ma to bardzo duże znaczenie dla dobra sprawy. W pierwszej mierze pragnę wspomnieć słów kilka o odpowiednim nastawieniu, gdyż zazwyczaj zazdrość a zespół Otella to dwie różne kwestie. Aby to sprawdzić wystarczy przyznać się do winy. W przypadku zwykłej zazdrości partner zazwyczaj zerwie z nami bądź też będzie żądał wyjaśnień. Jednak w sytuacji choroby, chory nie będzie się interesował tym zdarzeniem tylko będzie żądał coraz to nowych dowodów. Z tego też punktu pragnę podkreślić jak duże znaczenie ma ta choroba na nasze normalne i zwykłe życie.

 

Co do sedna samej choroby to jej podłoże nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione. Ponieważ przyjmuje się iż osoby chore na tą chorobę mają do tego predyspozycje genetyczne. Dodając do tego jeszcze alkohol mamy mieszankę wybuchową która może zniszczyć nam nasze życie personalne oraz zawodowe. Samo leczenie tego schorzenia w wielu wypadkach jest nieskuteczne ponieważ choroba może trwać nawet do końca życia. Pacjenci przyjmują w tym wypadku leki przeciwpsychotyczne.

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Uncategorized z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz