Ile kosztuje prywatny odwyk?

W dniu publikacji tego artykułu w Polsce działają trzy prywatne Kliniki psychiatryczne oferujące pacjentom leczenie uzależnień. Mając na uwadze, że publiczna się lecznictwa odwykowego finansowana przez NFZ, jest bardzo rozbudowana, rodzi się pytanie: czy warto płacić za tego typu terapie.

Zrobiliśmy prosty test, zadzwoniliśmy do publicznego i prywatnego OTU, które proponują prywatne leczenie alkoholizmu, oto jakie uzyskaliśmy odpowiedzi.

  1. okres oczekiwania na przyjęcie w szpitalu publicznym podano nam termin za 4 miesiące, w prywatnym można się zgłosić natychmiast
  2. formalności wymagane do przyjęcia, w szpitalu publicznym wymagane jest aktualne skierowanie, świeże wyniki badań laboratoryjnych i Rtg klatki piersiowej, trzeba mieć ze sobą zapas leków na cały okres kuracji czyli 6 – tygodni. W prywatnej klinice wykonują wszelkie badania na miejscu, nie wymagają skierowania.
  3. aby zostać przyjęty do publicznego OTU trzeba być trzeźwym i po detoksykacji, tj. nie można mieć objawów AZA, w prywatnym Szpitalu przyjmą nas pod wpływem alkoholu i ew. przeprowadzą detoksykację czyli odtrucie alkoholowe
  4. warunki socjalne: w publicznym OTU będziemy mieszkać w trzyosobowej sali, mamy do dyspozycji dwie łazienki na 70 osób, w prywatnym szpitalu sale chorych sa 1 i 2 osobowe z łazienkami
  5. regulaminy oddziałów są bardzo podobne
  6. grupy terapeutyczne w publicznym szpitalu są 15 osobowe, niektóre zajecia odbywają się w grupach 30-45 osobowych, w prywatnej odwykówce grupy są małe kilkuosobowe, co daje nam większe poczucie dyskrecji
  7. dostęp do lekarza, w publicznym szpitalu internista codziennie, jednak kontakt tylko w wypadku nagłych zachorowań, konsultacje psychiatryczne raz w tygodniu tylko na zapisy, praktycznie jedna wizyta na 6tygodni. W klinice prywatnej codzienna wizyta lekarska, stała opieka psychiatryczna.

Pominiemy tu aspekty diety, wyżywienia, udogodnień socjalnych, ponieważ w żadnym publicznym szpitalu nie występują, nie prowadzi się także rehabilitacji i leczenia schorzeń współistniejących.

Teraz ceny, za dobę detoksykacji alkoholowej płacimy z reguły ok. 500 zł, niektóre zakłady wykonują odtrucie w cenie terapii. Koszt pobytu w OTU to 300 – 400 złotych za dobę. Trzeba koniecznie zapytać o badania diagnostyczne ponieważ są placówki, które każą sobie za to dodatkowo płacić co znacznie zwiększa koszt pobytu.

Reasumując, jeżeli stać na zwiększony komfort i lepsze warunki socjalne oraz wymagamy indywidualnego podejścia musimy przygotować się na wydatek rzędu 10 000 do 20 000 za miesiąc pobytu w polskiej Klinice leczenia uzależnień. Dla porównania w USA to ok. 50 000$, w krajach starej Unii 30 000 EU, w Rosji ok. 100 000$.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *