Kto może wykonać przeszczepienie mikrobioty jelitowej?
Przeszczep mikrobioty reklamowej, znany także jako FMT to metoda leczenia polegająca na pobraniu kału od osoby zdrowej i wprowadzeniu go do jelita pacjenta chorego. Metoda ta jest znana już od wieków i była stosowana w przypadku leczenia ostrych biegunek. Dostarcza ona dobrej flory bakteryjnej, co nie tylko przyspiesza powrót do zdrowia, ale w wielu przypadkach może nawet uratować życie pacjenta.
Kto może mieć przeprowadzony zabieg FMT?
Przeszczep mikrobioty jelitowej to sprawdzona i dokładnie przebadana metoda odbudowy naturalnej flory bakteryjnej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia przy jednoczesnym wzmocnieniu naturalnej odporności organizmu.
Wskazanie do zabiegu FMT to długotrwała antybiotykoterapia, która wyjałowiła mikroflorę jelitową oraz ciężka infekcja jelita grubego. W obu tych przypadkach pacjent może zapytać lekarza o zabieg przeszczepienia mikrobioty jelitowej. Dodatkowo, o zabiegu FMT mogą się ubiegać pacjenci, którzy doświadczyli ciężkiej chemioterapii, która wyniszczyła naturalną florę bakteryjną. Chemioterapia jest wskazaniem do przeszczepu mikrobioty z uwagi na szkodliwy wpływ na proces trawienia oraz znaczne pogorszenie ogólnej kondycji organizmu.
Obecnie zabieg ten wykonują lekarze w szpitalu w Wejherowie, Warszawie, Wołominie, Płocku, Toruniu i w Kielcach. Do badania dołącza coraz więcej ośrodków akademickich.
W obecnej chwili zabieg wykonuje się u osób z nawracającym lub odpornym na leczenie zakażeniem przewodu pokarmowego.
W tej chwili lekarze prowadzą badania nad zastosowaniem terapii FMT do leczenia zespołu chronicznego zmęczenia, otyłości, choroby Parkinsona, autyzmu, zespołu metabolicznego czy stwardnienia rozsianego.
Kto może zostać dawcą przy zabiegu FMT?
Najważniejsze wskazanie do zostania dawcą to przede wszystkim zdrowie pacjenta. Osoba, której zostanie pobrana próbka materiału do badania, nie powinna mieć problemów ze strony układu pokarmowego oraz nie może zażywać antybiotyków przez ostatnie pół roku przed pobraniem próbki. Otyłość jest przeciwwskazaniem do pobrania materiału. Zwykle dawcą zostaje osoba spokrewniona z pacjentem, jednak nie jest to konieczne. Badania wykazały, że nie ma związku, czy materiał do przeprowadzenia zabiegu przeszczepienia mikrobioty jelitowej pochodzi od krewnego, czy zupełnie nieznanej pacjentowi osoby.
Skuteczność zabiegu wynosi aż 92%.
Jak pomóc bliskim, aby nie mieli nawrotów biegunki poantybiotykowej?
Leczenie nieskomplikowanej biegunki poantybiotykowej można rozpocząć od całkowitego odstawienia antybiotyków. W tej fazie leczenie mikrobiota jelitowa regeneruje się. Dodając do leczenia probiotyki na odbudowę flory, można zapobiec nawrotowi choroby.
W przypadku trudniej postaci biegunki poantybiotykowej konieczny jest przesiew kału w celu identyfikacji ogniska wywołującego zakażenie.
Więcej: human-biome.com