Jak przerwać ciągi alkoholowe?
Ciąg alkoholowy to spożywanie alkoholu przez dwa dni i więcej. Nie każdy ciąg jednoznacznie świadczy o alkoholizmie. Na pewno wielu z nas na przykład w czasie wakacji pozwoliło sobie na codzienne picie wina, drinków. Jeżeli nie wiązało się to z utratą kontroli na ilością spożywanego alkoholu to nie możemy mówić o zespole zależności. Jednak wyobraźmy sobie przypadek przewlekłego picia. Osoba uzależniona ma małe szanse na samodzielne przerwanie ciągu picia. Często musi skorzystać z procedur medycznych zwanych leczeniem alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Kiedy koniecznie musimy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty? Postaram się to przybliżyć w kilku punktach:
Ciąg alkoholowy występuje w przebiegu uzależnienia, jest intensywny, trwa długo, koniecznie po przerwaniu trzeba skontaktować się z lekarzem. Po zbadaniu pacjenta określi on czy osoba chora wymaga pomocy specjalistycznej i w jakiej formie. Czy konieczne jest leczenie farmakologiczne, czy dany pacjent musi być hospitalizowany. Na pewno ważny jest wywiad, czy w przeszłości występowały epizody padaczki alkoholowej, majaczenia alkoholowego. Generalnie o wskazaniach do terapii decyduje badanie kliniczne, można podeprzeć się Skalą Oceny Nasilenia Alkoholowych Objawów Abstynencyjnych CIWA-A wyniki:
0-10 punktów świadczy o łagodnym nasileniu, pacjent nie wymaga interwencji farmakologicznej
11-19 punktów to nasilenie umiarkowane, istnieje potrzeba stosowania psychofarmakologii, jednak hospitalizacja jest względnie konieczna
wynik powyżej 20 punktów to znaczne nasilenie AZA, w takim przypadku leczenie szpitalne jest konieczne. Istnieje poważne ryzyko wystąpienia powikłań, oraz zagrożenie życia pacjenta.
Sytuacją szczególną jest przypadek ciągu alkoholowego występującego u osoby która nie jest uzależniona, jednak współistnieją u niej inne poważne schorzenia. Na przykład rozchwiana cukrzyca, choroba wieńcowa, ostre zapalenie trzustki, żółtaczka i podobne. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu ciągiem wywołuje często nasilone objawy wegetatywne, np. tachykardię, skoki wartości ciśnienia tętniczego. W tej sytuacji naturalne jest, że po odstawieniu alkoholu pacjent wymaga intensywnej opieki specjalistów.
Musimy koniecznie wspomnieć, że należy bardzo uważać na pojawiające się oferty tzw. odtruć domowych. Realizowane są z reguły przez osoby, które nie sprawdziły się w swoich specjalizacjach. Nawet prawidłowo wykonany zabieg trwa ok 2-3 godziny, następnie pacjent zostaje bez opieki. Często ponownie sięga po alkohol lub nadużywa leków uspokajających i nasennych. Powtarzanie się takich sytuacji skutkuje uzależnieniem mieszanym alkoholizmem i lekomania i jest znacznie trudniejsze do leczenia.
w przypadkach niepowikłanych AZA o łagodnym nasileniu, należy:
odstawić alkohol jednoznacznie, nie przedłużać ciągu zmniejszając dawki etanolu
odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego i psychicznego
pić dużo płynów, głównie wody lub napojów izotonicznych ( mocna kawa, słodkie napoje nasilają odwodnienie)
stosować dietę lekkostrawną
w przypadku wystąpienia powikłań skontaktować się z lekarzem
Ciąg alkoholowy najlepiej przerywać w oddziale leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Tzw. domowe odtrucia nie są skuteczne. Alkoholik godzinę po zabiegu ponownie odczuwa przymus picia i ma lęki i złe samopoczucie. Jednorazowy zabieg w domu to strata pieniędzy i niebezpieczny zabieg ponieważ często „odtruwacze” podają leki pacjentowi pijanemu. Objawy abstynencyjne mogą występować do tygodnia więc konieczne jest choćby kilkudniowe leczenie. Tylko detoks alkoholowy w profesjonalnym ośrodku stwarza możliwość przerwania ciągu alkoholowego.