Rodzaje implantów zębowych

Charakterystyka implantów
W dzisiejszych czasach braki w uzębieniu można dość łatwo i szybko uzupełnić. W medycynie stomatologicznej pojawiły się bowiem implanty zębowe, dzięki którym nawet po wystąpieniu ubytków można się cieszyć pięknym i olśniewającym uśmiechem.
Implanty znane są już od starożytności, jednak to właśnie w ciągu kilkunastu ostatnich lat prace nad nimi znacząco poszły do przodu.
Aby zastąpić korzeń brakującego zęba w jamie ustnej umieszcza się sztuczne elementy, określane właśnie jako implanty. Dzięki ich umieszczeniu bezpośrednio w kości szczęki można zachować podobieństwo do naturalnego korzenia zęba. Materiałem, który służy do produkcji implantów jest tytan. Równie często stosuje się mieszaniny tytanowe. Implanty kształtem przypominają śrubkę lub cylinder. Górna część implantu wystaje ponad kość szczęki zaś dolna część jest całkowicie schowana. Na wystającą część nałożony zostaje filar, stanowiący trzon przyszłej korony lub mostu, czyli uzupełnienia protetycznego.

Podstawowe rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe występują w kilku różnych rodzajach i odmianach. W praktyce stomatologicznej wykorzystuje się jednak najczęściej implanty:

cylindryczne,
blaszkowe,
śródzębowe,
podokostne
i miniimplanty.

Najczęściej wykorzystywane są implanty cylindryczne. Uważane są za najlepsze. Charakteryzują się ogromną trwałością oraz brakiem przeciwwskazań leczniczych przy ich zastosowaniu. Są wykonywane z tworzywa jakim jest tytan, ewentualnie tworzywo składające się z pochodnych tytanu. Wprowadza się je w głąb kości. Kształtem przypominają walec lub śrubę. Powierzchnia implantu cylindrycznego zazwyczaj jest korygowana poprzez przeprowadzenie zabiegu piaskowania, zastosowanie techniki plazmowej lub przy wykorzystaniu metod chemicznych. Dzięki takiej korekcji przyśpiesza się znacząco proces gojenia. Implanty cylindryczne zwykle pokryte są niewielką warstwą materiału podobnego do kości. Może to być materiał polimerowy, powłokowy lub glazurowy. Aby wprowadzić implant cylindryczny do kości konieczne jest przeprowadzenie aż dwóch zabiegów.
Implanty blaszkowe wykorzystuje się już znacznie rzadziej. Często stanowią one uzupełnienie implantów cylindrycznych. Implantacja również polega na wprowadzeniu materiału do kości. Zaleca się ich stosowanie w przypadku pacjentów z wąską szczęką. Zakładanie implantu blaszkowego wymaga zjawienia się na dwóch wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Implanty podokostnowe wprowadza się w przestrzeń pomiędzy kością a dziąsłem. Są obecnie rzadko stosowane.
Implanty śródzębowe mają za zadanie wzmocnić zęby. Zakłada się je poprzez martwy ząb.
Miniimplanty mają bardzo małą średnicę śruby, zazwyczaj od 10 do 18 mm. Wyrabiane są na bazie tytanu lub mieszanin tytanopodobnych. Wprowadza się u pacjentów, w u których nie można założyć klasycznych implantów cylindrycznych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *